top of page

recenze od festivalu PRAGUE INTERNATIONAL MONTHLY FILM FESTIVAL

Beyond her lens je krátký film o ženě, která na vlastní kůži zažila, co slovo VÁLKA doopravdy znamená. Jana Andert je opravdu zajímavou postavou v českém dokumentárně-historickém filmu a jen tak se na ni nezapomene. Tento film se snaží zachytit její boj s návratem domů z iráckého Mosulu a opravdu máme možnost vidět za její objektiv.

Alex, kterou hraje Lucie Vondráčková, se vrací zpět po dokumentování hrůz války v iráckém Mosulu. Myslí si, že celou tu zkušenost zvládla, ale její zážitky ji navždy změnily. Je traumatizovaná událostmi, které se jí přihodily. Je opravdu nešťastná a ovládá ji pocit, že nemůže nikomu pomoci.

Lucie Vondráčková byla ve své roli úžasná. Publikum s ní začne okamžitě soucítit. Nikdy jsem neviděl nikoho hrát zlomenou ženu tak, jako ji hrála ona – pouze nepatrnými výrazy a očima. Výkon to byl opravdu úžasný.

Práce s kamerou se také povedla. Pomalé a dlouhé poutavé záběry v ložnici, rychlá a živá kamera

na bojišti při sledování mladého chlapce. Použity jsou také znepokojivé záběry, které celou atmosféru dokreslují. A to osvětlení! Náš „normální“ svět je vyobrazen studeně, světla byla teplá, ale ne pro hlavní postavu. Všechny barvy zase ožily, když jsme viděli záběry z válečné zóny.

Postprodukce se také velmi povedla. Záběry byly záměrně krátké přesně tam, kde to bylo potřeba. Nic z finálních úprav mě nenutilo zpochybňovat rozhodnutí střihače/režisérky.

Zvukový design byl úžasný, pro film se skromným rozpočtem to mohl být problém, ale vše se povedlo. Tento film musí v kině znít úžasně a mrzí mě, že jsem ho mohl vidět jen se sluchátky v uších!

Směr, kterým se film vydal byl skvělý. Tereze Hirsch se povedlo takto složitý příběh zestručnit, ale stále ho napěchovat emocemi. V tomto filmu nepřijde na škodu žádná minuta, není tu žádný zbytečný dialog nebo zbytečný záběr.

Film vezme publikum na emocionální cestu na jejímž konci se možná bude cítit hrozně. Ne z toho důvodu, že by byl tento film špatný, ale z toho důvodu, že je skvělý a všechny ty emoce působí opravdu skutečně.

10/10

29. května 2020

Prague International Monthly Film Festival

PIMFF

bottom of page