top of page

Recenze od festivalu BUCHAREST SHORTCUT CINEFEST

Tento krátký film, nabízející divákům silnou úvodní scénu, má velmi přitažlivou formu, a klidně by mohl sloužit jako upoutávka na celovečerní film. Profesionalita tohoto filmu je zřejmá již od první sekvence a můžeme hrdě uznat, že z tohoto technického hlediska je velmi kvalitní. Štáb si zaslouží veškerou chválu za svou tvrdou práci.
 

„Beyond Her Lens“ zpracovává téma zákulisí fotografa konfliktních zón s velkým citem a důkladností. Každý záběr má skutečně poutavý americký vzhled, obsazení i dějové linie si s sebou nesou vliv hollywoodských filmů. Existuje spousta bokeh efektů, detaily vzbuzující nálady, úhly, vynikající výběr pohybu kamery, který nastavuje správnou atmosféru. Diváky zaujme krásná kontinuita světla v každé scéně. DoP měl masivní vstup do snímků a způsobu, jakým se příběh vyvíjí, s využitím celé sady obrazových faktorů. Scénografie je realistická a věcná, díky čemuž všechny kulisy vypadají v příběhu skutečně - rozhodně je to zásadní prvek, který přispívá k autentičnosti filmu.

Pokud jde o střih, můžeme se všichni shodnout, že sekvence jsou uspořádány tak, aby co nejlépe sloužily příběhu. Neexistují žádné překvapivé záběry nebo konkrétní scény, které se nepropojují v kontextu příběhu. Zde musíme ocenit rozpoznatelný styl, který drží celou strukturu pohromadě a vytváří uměleckou jednotu. Volba nevyužití lineární struktury, ale postupného přechodu do mysli a srdce hlavní postavy je vynikající.

Hudba plná citu dokonale podtrhuje náladu každé scény a dodává příběhu větší hodnotu. Fade-outy vytváří záměrně plynulý pocit a mísí se v dojemném příběhu. Zvuk v kabině letadla je po celou dobu trochu tichý. Pokud by byl trochu hlasitější, pomohlo by to s důvěryhodností scény.

Lucie Vondráčková podává vynikající výkon. Svému charakteru přináší sílu i křehkost. Je přesvědčivá v každé scéně a je jasné, že tuto roli vzala velmi vážně, připravovala se a zkoumala postavu tak, aby vylíčila ženu, která přinesla něco výjimečného válečné fotografii, jako to udělala Jana Andert. Pro docílení tak skvělého výsledku, režisérka jistě a citlivě vedla hlavní postavu každým krokem po této cestě, a my tak můžeme ocenit toto úžasné ženské partnerství.

Celkově vzato oceňujeme zacyklený závěr tohoto krátkého filmu. "Beyond Her Lens" se daří vyprávět krátký příběh pomocí geniální herečky a fantastického týmu. „Svět se nezastaví jen proto, že tam nejsi. Udělej, co ti radí instinkt.“ může být nejkrásnější a nejzapamatovatelnější pasáž tohoto krátkého filmu. Text na konci navíc přináší nádech upřímnosti a poukazuje na tvrdou realitu událostí, které byly prezentovány mírným způsobem. Přejeme týmu, aby natáčel více filmů a držel laťku svých projektů stále tak vysoko.

bottom of page